Autonómia záujmovej korporácie vo verejnom a súkromnom práve

Autonómia záujmovej korporácie

vo verejnom a súkromnom práve

 

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, 

 

            Katedra správneho práva, práva životného prostredia a finančného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Vás v rámci Týždňa vedy a techniky pozýva aktívne sa zapojiť do on-line medzinárodnej vedeckej konferencie  dňa 12. novembra 2021.

           

            Vedecké podujatie sa organizácie v rámci projektu VEGA č. 1/0089/21.

           

Tematické zameranie konferencie:

            Autonómia záujmových korporácií či už súkromnoprávnych (občianske združenia, odborové organizácie, organizácie zamestnávateľov, politické strany a hnutia, cirkvi a náboženské spoločnosti, združenia obcí, konzorciá, spoločenstvá vlastníkov atď.) alebo verejnoprávnych (stavovské organizácie, verejnoprávne inštitúcie, hospodárske komory) je zaručená, ak právny poriadok garantuje princíp voľnej tvorby, princíp dovoleného cieľa činnosti, právo na vznik (založenie) korporácie, právo na členstvo atď.

V prípade verejnoprávnych subjektov sa premieta vo výkone samosprávy. Právo na vnútornú autonómiu záujmovej korporácie zahŕňa právo schvaľovať vlastné vnútorné predpisy, vytvárať si štruktúru orgánov, vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť členov atď.

Autonómia záujmových korporácií je jedným zo znakov fungujúceho právneho štátu. Autónomnosť je v korelácii s princípom zdržanlivosti štátu do nej zasahovať. Štát je taktiež povinný vytvárať podmienky pre fungovanie záujmových korporácií. V prípade súkromnoprávnej úpravy ide predovšetkým o modernú reguláciu  v Občianskom zákonníku, ale aj v osobitných predpisoch upravujúcich právne postavenie a činnosť spoločenstiev, konzorcií atď. Cieľom verejnoprávnej úpravy má byť umožniť vstup a efektívne pôsobenie záujmových korporácií v oblasti verejnoprospešných služieb.

Úlohou civilného súdnictva, správneho súdnictva a ústavného súdnictva je garantovať ochranu slobody združovať sa a práva združovať sa.

 

Cieľ konferencie:

Na základe medzinárodných zmlúv, ústavnoprávnej a zákonnej úpravy:

- analyzovať právny stav týkajúci sa garancií autonómie záujmových korporácií v európskom právnom priestore, vysvetliť spoločné črty, načrtnúť perspektívy ďalšieho vývoja,

- definovať kľúčové zásady právnej úpravy postavenia záujmových korporácií,

- formulovať námety de lege ferenda za účelom podpory vzniku, fungovania a ochrany záujmových korporácií pred nezákonným zásahom do ich právneho postavenia,

- identifikovať právne limity slobody konania záujmových korporácií a právne limity uplatňovania právomoci štátu vo vzťahu k nim.

           

            Referáty účastníkov konferencie budú publikované v recenzovanom zborníku (marec 2022). 

 

                        prof. JUDr. Soňa Košičiarová, PhD., vedúca projektu